Zakázané uvolnenie
Čudné popoludnie dr. Zvonka Burkeho
Gazdova krv

 

O divadle

show english version

Logo Astorka Korzo'90Divadlo Korzo´90 bolo založené 1. 4. 1990 a od septembra 1990 sa datuje prvá sezóna 1990/1991. V roku 1993 prijalo meno Astorka Korzo´90 podľa názvu bývalej kaviarne Astória, ktorá sa nachádzala v budove pôvodného sídla Divadla Astorka Korzo´90 na Suchom mýte 17. Od roku 2002 pôsobí Astorka na Námestí SNP 33.

Riaditeľ: Vlado Černý
Umelecký šéf: Marián Amsler


Divadlo Korzo´90 bolo založené 1. 4. 1990 a od septembra 1990 sa datuje prvá sezóna 1990/1991. V roku 1993 prijalo meno Astorka Korzo´90 podľa názvu bývalej kaviarne Astória, ktorá sa nachádzala v budove pôvodného sídla Divadla Astorka Korzo´90 na Suchom mýte 17. Od roku 2002 pôsobí Astorka na Námestí SNP 33.
Divadlo Astorka Korzo´90 sa hlási k tradícii Divadla na korze (administratívne zrušeného v čase normalizácie), ktoré sa preslávilo objavnými dramaturgickými a režijnými postupmi – najmä vo vzťahu k modernej svetovej klasike. Začiatky Astorky sú preto neodmysliteľné späté nielen s ideou Divadla na korze, ale i účinkovaním bývalých členov DnK (Július Satinský, Stanislav Dančiak, Marián Labuda, Zora Kolínska.). Divadlo od svojho vzniku pravidelne spolupracuje s Milanom Lasicom, ktorý stvárnil o. i. titulnú postavu v kultovej inscenácii Cyrano.
Astorka Korzo '90V súčasnosti divadlo uvádza divácky atraktívny repertoár založený na osobnostnom herectve plejády hviezd súboru, ktorý tvoria najvýznamnejšie herecké osobnosti Slovenska (Zita Furková, Zuzana Kronerová, Szidi Tobias, Anna Šišková, Marta Sládečková, Vlado Černý, Boris Farkaš, Ady Hajdu, Miroslav Noga, Matej Landl, Peter Šimun). Popri nich sa do povedomia verejnosti dostala i najmladšia generácia Astorky (Petra Vajdová, Rebeka Poláková, Zuzana Konečná, Juraj Kemka, Róbert Jakab, Lukáš Latinák, Marián Miezga) a ich účinkovanie na medzinárodných európskych podujatiach patrí vždy k reprezentatívnym udalostiam slovenskej kultúry. Vedľa už spomenutých interpretácií svetovej klasiky venuje divadlo sústavnú pozornosť súčasným dramatickým textom; pozoruhodné inscenácie vzišli predovšetkým zo spolupráce so slovenským spisovateľom Rudolfom Slobodom. Mimoriadnym prínosom divadla je systematické objavovanie autorov a hier, ktoré sa na Slovensku ešte neuvádzali (H. Müller, N. Werdelinová, D. Loherová, N. LaBute a ďalší).
Predstavenia pripravované kolektívom tvorcov sú každoročne mimoriadnou udalosťou na slovenskej divadelnej scéne a s úspechom uvádzané na slovenských, českých a zahraničných medzinárodných festivaloch. Astorka pravidelne hosťuje v Českej republike a predstavila sa divákom v USA, Austrálii, Poľsku, Maďarsku, Veľkej Británii, Rusku, Bielorusku, Estónsku.
V roku 1998 udelil Peter Kresánek divadlu Cenu primátora hlavného mesta SR Bratislavy – rytiera Rolanda.
V roku 2005 udelil predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Ľubo Roman Divadlu Astorka Korzo´90 Výročnú cenu Samuela Zocha za rok 2004. Cena sa udeľuje kandidátom, ktorí svojou prácou výrazne prispeli a zaslúžili sa o spoločenský a ekonomický rozvoj Bratislavského samosprávneho kraja a jeho reprezentáciu doma i v zahraničí.

V roku 2006 získala inscenácia Pred odchodom na odpočinok Grand Prix na festivale Nová dráma / New drama.

V roku 2010 získala inscenácia Mesiac na dedine hlavnú cenu - Dona Quijota na MDF Slavija v Belehrade.

DIVADLO ASTORKA KORZO 90 P. O. Box 241, 814 99 Bratislava 1, Slovenská republika www.astorka.sk