Pred odchodom na odpočinok
Sen svätojánskej noci
Gazdova krv

 

Gábor Görgey: Na koho to slovo padne

(Komámassony, hol a stukker)

  • Cena slovenských divadelných kritikov a teoretikov - DOSKY '98 v kategórii OBJAV SEZÓNY 1997/1998

 

Gábor Görgey: Na koho to slovo padne

slovo croped.flv

 

Už vyše desať rokov patrí Na koho to slovo padne k najobľúbenejším slovenským činoherným titulom. Vždy vypredaná sála a nadšené obecenstvo pripravia po každom predstavení protagonistom inscenácie ovácie a veľký potlesk.


  • Preklad Peter Kováč
  • Réžia Peter Mankovecký
  • Dramaturgia Peter Pavlac
  • Scéna a kostýmy Tatiana Šulíková
  • Výber hudby Peter Mankovecký

Osoby a obsadenie:

 

Cuki          Marián Miezga

Urodzený Vladimír Kobielsky

Martin       Lukáš Latinák

Pekár         Róbert Jakab

K. Müller  Juraj Kemka

 

Obnovená premiéra 6. 3. 2003 v Divadle Astorka Korzo´90, Námestie SNP 33

 

Inscenácia pôvodne vznikla ako ročníková práca tretieho ročníka herectva a štvrtého ročníka réžie a dramaturgie ČaBF. Už na škole získala ocenenia na mnohých festivaloch napr. ZLOMVAZ Praha v roku 1998 či  Cenu Objav sezóny 1997/98 – Dosky´98.


Bláznivá komédia v podaní mladých hercov pobaví publikum každého veku! Groteskný príbeh piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti, v spoločnosti jedného revolvera...

... samozrejme, že každého z nich tento revolver láka, pretože mu dáva príležitosť vládnuť nad ostatnými. Sú to piati zvláštni a hlavne smiešni pánkovia a každý z nich má celkom odlišnú predstavu o moci. Drsný mafián s drsnými spôsobmi, národovec z Detvy v kroji a s jasnou predstavou o raji na Slovensku, chudáčik so zápalom močového mechúra, aristokrat a intelektuál. Modelová pätica v modelových situáciách vygradovaných vo svojej smiešnosti až na hranicu grotesky. Inteligentny humor autora teda nezostáva len pri obhrublých narážkach, práve naopak. Nesie v sebe niekoľko úrovní a stáva sa tým výpoveďou o krutom správaní sa nás v krutej dobe okolo nás. Pätica mladých hercov tak roztáča nezastaviteľný kolotoč gagov, pri ktorých nám občas zamrzne aj úsmev na tvári


Gábor Görgey (1929, Budapešť)

Študoval na Univerzite Pétera Pázmánya, (Fakulta umení) a na Rímskokatolíckej teologickej akadémii.

Pôsobil ako divadelný dramaturg, vedúci sekretariátu v Národnom divadle v Szegede, umeleckýho šéf Maďarskej televízie.V polovici deväťdesiatych rokov 20. storočia zohral veľkú úlohu v Asociácii spisovateľov ("Írószövetség") ako člen výboru a od roku 1994 aj ako zástupca prezidenta PEN klubu.
V roku 2002 bol vymenovaný za Ministra kultúrneho dedičstva Maďarskej republiky.

Je autorom niekoľkých drám, lyrických diel a próz. Jeho hry preložili do mnohých jazykov a uvádzajú sa veľmi často práve v zahraničí. Za svoju spisovateľskú činnosť získal viacero významných literárnych ocenení ako napr. Cenu Józsefa Attilu či Cenu Tibora Déryho.

Gábor Görgey niekoľko rokov seriózne uverejňoval "turistických sprievodcov po reštauráciách" v rôznych týždenníkoch.

 

Jakab, Kemka, Latinák, Miezga

... vyštudovali odbor herectva na Divadelnej fakulte VŠMU, kde už v školských inscenáciách vzbudili veľkú pozornosť doma i na medzinárodných prehliadkach, súťažiach a festivaloch vysokých hereckých škôl. Najväčším úspechom sa stala ich absolventská inscenácia Na koho to slovo padne, za ktorú získali najprestížnejšie slovenské ocenenie divadelných kritikov a teoretikov - Dosky´98 v kategórii Objav sezóny 1997/98 .

Ich herecký talent a kreatívne možnosti rozpoznal riaditeľ Divadla Astorka Korzo´90 Vlado Černý a postupne im ponúkol angažmán.
Jakab, Kemka, Latinák, Miezga sú členmi Astorky len niekoľko rokov, napriek tomu sa im podarilo začleniť do zohraného kolektívu hereckých osobností a dokonale zvládnuť veľké charakterové i komediálne role v klasických aj moderných tituloch. Veľký úspech má NA KOHO TO SLOVO PADNE dnes už na scéne Astorky. Herecké renomé získali mladí herci i výkonmi v Shakespearovom Othellovi pod režijným vedením Juraja Nvotu, v Romeovi a Júlii, kde český režisér J. A. Pitínský postavil Romea, Merkucia, Benvolia a Thybalta na ich schopnosti pohybovo vyjadriť neverbálne situácie, stvárniť postavu s psychologickou drobnokresbou a zároveň groteskným nadhľadom, vo veľkej miere i na ich nevšedných improvizačných schopnostiach. V divácky úspešnom titule Čudné popoludnie Dr. Zvonka Burkeho v réžii Borisa Farkaša sa predstavili ako skvelí komici a gagmani. Hereckú súdržnosť a javiskovú invenciu pri vytváraní zložitých charakterov dokázali Kemka, Jakab, Latinák aj rolami synov Leva Nikolajeviča Tolstého v inscenácii Tolstoj a peniaz. Rovnako ako výpravnou interpretáciou Čechovovho Platonova, kde Juraj Kemka vytvoril titulnú postavu s hereckou bravúrou postavenou na psychologickej prepracovanosti postavy, precíznej práci s gestom i mimikou a nevšednej schopnosti udržať napätie príbehu silou osobnosti a zložitosti vnútorného života komplikovanej postavy.  Jakab, Latinák, Miezga mu sekundujú v živom hereckom dueli zohratých javiskových partnerov. Pod vedením Romana Poláka vytvoril Lukáš Latinák autobiografickú rolu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, Eugena O´Neilla, v jeho slávnej hre Cesta dlhým dňom do noci. Juraj Kemka stvárňuje jeho brata Jamieho, talentovaného a zábavného mladého muža, ktorého životný príbeh však dopadne neslávne. Vynikajúce herecké výkony podávajú všetci štyria v divadelnej inscenácii Idiot v réžii Miroslava Krobota. Myškin, Rogožin, súperi na život a na smrť v podaní Mariána Miezgu a Lukáša Latináka patria k najlepším hereckým výkladom ruskej klasiky v poslednom období. A to, že všetci štyria (spolu s ostatnými kolegami) vnášajú vtip, humor, gagy do Spišákovej verzie Sna svätojánskej noci, netreba ani prízvukovať, ohlas inscenácie hovorí za všetko. Aj v Láske na Kryme vytvárajú Lukáš Latinák, Marián Miezga a Juraj Kemka skvelé herecké postavy, dokonca v troch časových a vekových rovinách. Juraj Jakab v Einsteinovej žene stvárňuje syna Alberta Einsteina, Hansa Alberta, a ako hovoria odborné kritiky aj diváci, rozporuplný a ťažký vzťah k otcovi géniovi vytvoril viac než bravúrne. Atď. Kemka, Miezga, Jakab, Lukáš - dnes už príslušníci mladšej strednej hereckej generácie - sú skrátka piliermi divadla a ich úspech u divákov je zaslúžený nielen pre ich nesporný talent, ale aj pracovitosť a sústredenie sa na svoje herecké postavy.

 

 

Slovensko, Austrália, Čechy, Francúzsko, Bielorusko, USA, Srbsko, Maďarsko, Kanada

V rôznych kútoch sveta sme odohrali inscenáciu Na koho to slovo padne a vždy s veľkým úspechom. Zo zahraničia si Astorka priniesla ceny, diplomy, ďakovné listy a dokonca aj veľký gobelín, ktorý teraz vidí v mužskej šatni. V USA odohrala Astorka predstavenie v centre hollywoodských hviezd, v Los Angeles, v Kanade  v anglikánskom kostole sv. Richarda.

Obrovský úspech a standing ovation v Maďarsku, Francúzsku, Poľsku, Čechách, Srbsku, USA, Austrálii a Kanade, dokazujú, že príbeh je podaný pútavým spôsobom, ktorý baví divákov skutočne na celom svete.