Festival Astorka skončil s obrovským úspechom.

Plné sály, vtipný úvodný ceremoniál, výnimočné hudobné stretnutie a úžasná atmosféra - takto vyzeral Festival Astorka od štvrtka do nedele.

Ďakujeme za všetky maily, za všetky blahoželania, ďakujeme za nesmierny divácky záujem a tešíme sa znovu o rok na ďalší ročník festivalu. (...)

Festival Astorka ukazuje nielen nové divadlá z celej Európy, ale aj súdržnosť a silu nášho malého astorkáckeho kolektívu: Marta Sládečková, Rebeka Poláková, Peter Šimun, Matej Landl a Boris Farkaš uviedli festival mimoriadne vtipne a netradične, Boris je hybná sila našich živých úvodných zneliek, bez štvorice Kemka - Jakab - Latinák - Miezga je imidž festivalu nemysliteľný a ostatní kolegovia a kolegyne (Ady Hajdu, Szidi Tóbiás, Boris Farkaš, Maťo Landl, Peter Šimun) a ich manželky a manželia oživovali naše publikum, Zita Furková a Zuzana Kronerova nás zastupovali ako hĺbavé rozprávačky a skvelé zabávačky Vlastne, celé divadlo, hlavný technik Tomáš Mrekaj a všetci majstri zvukári, osvetľovači a stavači, celá administratíva aj naše ochotné a šikovné hostesky, Patrik a Martina, pán Kubíny i Ivanko, páni vrátnici, Lucia aj Kika a naozaj všetci členovia a spolupracovníci Astorky zažili spoločne veľa práce, ale zároveň veľa radosti a pekného divadla a príjemných stretnutí. A náš riaditeľ mal skvelé príhovory, osobne sa venoval hosťom, pri klaňačke ich obdaroval festivalovými tričkami a všetko bolo tak, ako malo byť.

Veľmi zaujímavým Scénickým rozhovorom so Zitou Furkovou a komédiou podľa filmu Larsa von Triera v podaní Švandovho divadla na Smíchově sme sa rozlúčili s piatym ročníkom Festivalu Astorka, ktorý prebehol bez akéhokoľvek problému, sály boli preplnené tak, ze sme častokrát na predstaveniach museli stáť, pretože už v divadle neexistovala prázdna stolička, ktorá by sa mohla do hľadiska pridať a vďaka našim úžasným kolegom a ich krásnym a milým manželkám a priateľke sme mohli U chalaňa doma a U chalaňa doma dole veľmi príjemne debatovať o divadle alebo sa len tak baviť so známymi.

Hovoriť bolo o čom, hneď prvé predstavenie narazilo na rozpačitý, no na druhej strane sústredený záujem v kultúre nepoučených žiakov stredných škôl, ktorí boli v divadle zrejme prvýkrát v živote a naopak na vrelé prijatie mladými umelcov z konzervatória a VŠMU, ktorí ocenili aj poetický text mladej českej autorky a veľmi nápadité stvárnenie SKUTROM. Z toho plynie ponaučenie, že vzpieranie sa a posmešky mladej generácie, určite raz prelomí očarenie z umeleckého diela a potom si bez umenia nebudú vedieť život predstaviť. A svet bude krajší pre nich, a aj pre nás, lebo budeme mať úžasné publikum.

Ja malkáč Divadla v Dlouhé zaplnil divadlo tak, ako sa podarí málokomu a veľký úspech mala inscenácia, ako aj vystúpenie autora. Očaril svojich fanúšikov, ktorí sa tešili na jeho vstup na scénu a zaujal i divákov, ktorí ho naživo videli prvýkrát (napríklad aj umelcov z Čiech, tí ním boli nadšení). Samozrejme, nie všetci prijali poetiku inscenácie, ktorá vznikla pôvodne ako scénické čítanie s jediným zámerom: pútavo prezentovať slovenskú knihu v Čechách, ale drvivá väčšina groteskný pohľad na rodinu a úbohého chlapca, ktorý mal čudnú matku aj otca, prijala mimoriadne ústretovo. Eva Andrejčáková v Sme síce tvrdila, že mnohí diváci sa prišli len "ukázať", ale v našom divadle bolo možné ukazovať, snáď len to, že dokážete vydržať náročné podmienky natrieskanej a tým pádom strašne teplej sály. Koncert Rózsa, Procházka, Lengyel... bravúrne ukončil prvý deň rovnako ako Bobo fit Yps piatok aj sobotu.

Naše domáce predstavenie Červená princezná dopadlo vynikajúco a hlavnú protagonistku, Zitu Furkovú, prišiel po predstavení pozdraviť Jožko Bednárik, jeden zo vzácnych divákov, takisto herečka Eva Matejková a ďalší priaznivci.

Naivné divadlo Liberec odohralo dvakrát komiks Pandemonium a ich úspech patril k najväčším na festivale. Našli sa diváci, ktorí prišli aj na druhé predstavenie. Všetkým sa to veľmi páčilo, ja keď zase, tí čo nemali ani šajnu, že je to dramatizovaný komiks a aký komiks je to, lebo časopis Reflex na rozdiel do iných... nepoznajú, sa v príbehu nedokázali vyznať, ale divadlo má okrem estetickej funkcie aj výchovnú, zábavnú, informatívnu a emotívnu, takže je asi dobré vedieť, že k vnímaniu umeleckého diela treba mať okrem otvoreného srdca aj isté poznatky, vedomosti a informácie.

A paralelne večer sme sa stali svedkom veľkého hereckého koncertu a kto videl Andrása Kerna v Rekvizitárovi budapeštianskeho Vighszinházu, asi tak skoro na neho nezabudne. Naozaj veľkolepý zážitok.

V Scénických rozhovoroch so Zuzanou Kronerovou a Zitou Furkovou sme mohli vďaka výborným otázkam Davida Hrbeka spoznať obidve herečky iným spôsobom než v normálnej role na javisku. A v hľadisku bolo veľmi veľa významných osobností Slovenska, ktorí prispeli k mimoriadnej prestíži tohto podujatia.

Autobus v réžii Michala Langa vzbudil často negatívne reakcie divákov, ale zvyšné dve tretiny publika boli viac než nadšené. Čo je samozrejme veľmi potešujúce pre tvorcov, ale aj pre nás všetkých, ktorí chápeme, že divadlo musí objavovať nové možnosti a moderná dráma je prvoradým predpokladom ďalšieho vývoja. Ale komédia Kto je tu riaditeľ spojila divákov, pretože väčšina z nich sa výborne bavila.

Úplným záverom však bola vernisáž - zverejnenie prác účastníkov fotodielne Pavla Breiera, ktorej členovia boli veľmi šikovní a veľmi veľmi milí fotografi. Ich prácu rozhodne odporúčame do pozornosti. Veľmi skoro zverejníme mená a aj fotografie. Zachytiť divadlo je náročná vec, o to viac, že fotili počas predstavení, kedy fotografi nemohli chodiť po sále a že často museli spĺňať rôzne podmienky súborov respektíve protagonistov.

A na záver: Festival Astorka ukazuje nielen nové divadlá z celej Európy, ale aj súdržnosť a silu nášho malého astorkáckeho kolektívu: Marta Sládečková, Rebeka Poláková, Peter Šimun, Matej Landl a Boris Farkaš uviedli festival mimoriadne vtipne a netradične, Boris je hybná sila našich živých úvodných zneliek, bez štvorice Kemka - Jakab - Latinák - Miezga je imidž festivalu nemysliteľná a ostatní kolegovia a kolegyne (napr. Ady Hajdu, Szidi Tóbiás, Boris Farkaš, Maťo Landl, Peter Šimun) a ich manželky a manželia oživovali naše publikum, Zita Furková a Zuzana Kronerova nás zastupovali ako hĺbavé rozprávačky a skvelé zabávačky Vlastne, celé divadlo, hlavný technik Tomáš Mrekaj a všetci majstri zvukári, osvetľovači a stavači, celá administratíva aj naše ochotné a šikovné hostesky, Patrik a Martina, pán Kubíny i Ivanko, páni vrátnici, Lucia aj Kika a naozaj všetci členovia a spolupracovníci Astorky zažili spoločne veľa práce, ale zároveň veľa radosti a pekného divadla a príjemných stretnutí. A náš riaditeľ mal skvelé príhovory, osobne sa venoval hosťom, pri klaňačke ich obdaroval festivalovými tričkami a všetko bolo tak, ako malo byť.


Takto vyzeral program festivalu

 

Streda 18. 11. 2009


11.00 Javisko

Lubuski Teatr w Zielonej Górze (Poľsko) MAGDALENA FRYDRYCH GREGOROVÁ / TERAZ A NAVŽDY (TERAZ NA ZAWSZE) **

To, čo je reálne, vyzerá ako ilúzia, a ilúzia pôsobí reálne.

Odvážna a nápaditá inscenácia, ktorú s mladými zelenogórskymi hercami vytvorili režiséri skupiny SKUTR z Prahy sa odohráva v zvláštnom magickom priestore, kde je možné pozerať s nadhľadom - vďaka špecifickému českému zmyslu pre humor - i na zásadné otázky, a kde sa prepojením tragického i smiešneho ľahšie prekonávajú prekvapenia, ktoré nám pripravuje osud. To, čo je reálne, sa nám zdá vymyslené, a to, čo je iluzórne vyzerá ako reálne. Rýchlo si uvedomíme, že sa pozeráme sami na seba.
Divadelná tvorba SKUTRa (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), ktorí začali spoločne pracovať počas štúdia na DAMU u profesorov Josefa Kroftu a Miloslava Klímu vyvoláva už niekoľko rokov uznanie u českej kritickej obce, a rovnako u divákov. Za svoju prácu získali niekoľko nominácií na prestížnu Cenu Alfréda Radoka v kategórii Talent roka, ich inscenácie sa predstavili na festivaloch v Srbsku, Poľsku, Litve, Taliansku, Nemecku, Rumunsku a na Slovensku a napriek mladému veku pôsobia aj pedagogicky, externe na pražskej DAMU či v rámci workshopov v rôznych európskych mestách. Príbeh o mladých ľuďoch, o láske i zrade, mladosti i starobe v režijnom podaní dua SKUTR je teda určený predovšetkým mladému publiku, ktoré dokáže prijímať moderné inscenačné postupy bez predsudkov a s nadšením.

Preklad: Darek JEDZOK
Scéna: JAN POLÍVKA Kostýmy: Elżbieta TERLIKOWSKA
Hudba: Petr KALÁB Réžia: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovskỳ)
Účinkujú: Wojciech BRAWER, Anna CHABOWSKA, Olga PASZKOWSKA, Magdalena BOCHAN, Izabela BEŃ, Przemysław KOSIŃSKI, Tomasz CIACHOROWSKI, Piotr LIZAK, Dawid RAFALSKI


18.30 Foyer
Vernisáž výstavy FESTIVAL ASTORKA 2004 - 2008
Kurátor: Pavol BREIER

 

19.00 Javisko
SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU

Divadlo v Dlouhé Praha (Česká republika)
ĽUBO DOBROVODA / JA MALKÁČ

Čo všetko môže priniesť život v domácnosti, kde otec hovorí po slovensky, matka po česky, babička záhoráckým nárečím a každý každého nenávidí.

Ja MalkáčSlovenská sekcia Divadla v Dlouhé (Martin Matejka, Martin Veliký, Peter Varga a Magdalena Zimová) pripravila adaptáciu slovenského bestselleru Ľuba Dobrovodu Ja malkáč. Pôvodne scénické čítanie sa cez tohtoročné prázdniny premenilo na regulérnu komornú inscenáciu.
Román Ja malkáč ani jeho autora nie je treba predstavovať. V posledných rokov sa stal u nás literárnou udalosťou a mnohé výroky postáv kolujú ako špecifické a kuriózne bonmoty.
„Autor čestne vyhlasuje, že táto kniha nevyšla na politickú, ale ani spoločenskú objednávku. Za autorom nestojí žiadna lóža, hoci, niekoľko jeho známych už deložovali. To je pravda. Za autorom nestojí ani žiadna veľká obec. Dokonca ani obec malá. Žiaľ, ani taká malá dedinka ako Bzí, v ktorej autor ani nikdy nebol. A to, prosím, bol už takmer v každej riti. Čím však nechce povedať, že by Bzí bola riť. Iba dáva na obdiv svoju scestovanosť..."

Výprava: David Deutscha a kolektív
Réžia: Slovenská sekcia Divadla v Dlouhé

Účinkujú: Martin Veliký, Magdalena Zimová, Peter Varga, Martin Matejka, David Deutscha

 

21.00 Foyer

KONCERT V ASTORKE

1. noc u Chalaňa s hviezdami slovenskej hudobnej scény

Účinkujú: Erich "Boboš" Procházka, Oskar Rózsa, Igor "Ajdži" Sabo, Martin Zajko, Pišta Lengyel


Štvrtok 19. 11. 2009

11.00 Javisko


Divadlo Astorka Korzo´90
PETER PAVLAC / ČERVENÁ PRINCEZNÁ
Červená princezná„Všetko zobrali, čo tu malo nejakú hodnotu, a zavreli nás do basy. To ich poslal Gorbačov. (dlhá pauza) Sukin syn."
V roku 1992 vznikol výnimočný dokument, ktorý mapoval bizarný a dramatický život dcéry sovietskeho komunistického pohlavára Leonida Iľjiča Brežneva - jediný film, v ktorom Galina Brežnevova vystupovala dobrovoľne. Dokument končil vetou: „Ešte sa k nej vrátime". K očakávanému pokračovaniu však nikdy nedošlo. Pár rokov po jeho natočení definitívne skončila na protialkoholickom oddelení jednej moskovskej nemocnice, opustená, zničená, bez priateľov, bez blízkych. Jej osud zaujal mladých slovenských tvorcov, ktorí priniesli na divadelné dosky osobitý „svet" tejto zvláštnej, osudom skúšanej ženy. Ich úsilie je korunované veľkým úspechom a herecká predstaviteľka Galiny - Zita Furková - získala za bravúrne stvárnenie titulnej postavy nomináciu na Dosky 2009 - Cenu za najlepší ženský herecký výkon uplynulej sezóny.

Dramaturgia: Zuzana Bakošová-Hlavenková
Scéna: Erika Gadušová
Kostýmy: Jana Hurtigová
Hudba: Silvia Michalidesová
Veľkoplošná fotografia: Andrej Balco
Réžia: Patrik Lančarič
Účinkujú: Zita Furková, Marián Labuda ml., Petra Vajdová / Kristína Turjanová


17.00 a 19.00 Trezor*
Naivní divadlo Liberec (Česká republika)
DŽIAN BABAN A VOJTĚCH MAŠEK / PANDEMONIUM

Divadelný komiks o vtipných manželoch Kokešovcoch a ich malom susedovi Janíkovi.Pandemonium

Komiks českých autorov vychádzal na pokračovanie v časopise Reflex a v roku 2008 ho vydal Tichý syndikát.

Počas zdanlivo obyčajných susedských rozhovorov sa dozvedáme „pravdu" o manželoch Kokešovcoch, ich vzťahu k Janíkovi, ďalším susedom... a v neposlednom rade o bájnej legende stvorenia sveta, ktorá nečakane nadobúda aktuálnosť. Manželia Kokešovci všetky udalosti relativizujú, ironizujú, či pridávajú ďalšie a ďalšie groteskné slovné hračky alebo situačné gagy, ktorými sa radi navzájom podpichujú. Komické a prekvapivé inscenačné postupy tvorcov sú lákadlom pre všetkých, ktorí sa tešia, že aj v Bratislave uvidia nápaditú tvorbu svetoznámeho Naivného divadla.
Dramaturgia: Vítek Peřina
Réžia: Filip Homola
Účinkujú: Michaela Homolová, Tomáš Bělohlávek, Tomáš Holý, Filip Homola a Vít Peřina.

Dĺžka predstavenia: 50 minút. Hrá sa bez prestávky
Predstavenie je určené divákom od 15 rokov

 

19.00 Javisko
Vighszinház Budapešť a Orlai Bt. (Maďarsko)
REKVIZITÁR (KELLÉKES)**

podľa Eberharda Streula napísal Parti Nagy Lajos

Rekvizitár

Divadelná hra nemeckého režiséra, spisovateľa a hudobného skladateľa Eberharda Streula v bravúrnom prepise Lajosa Partiho Nagya je one man show divadelného rekvizitára. Na domácich „doskách" jedného z najvýznamnejších maďarských súborov hráva budapeštianska legenda divadla i strieborného plátna, András Kern, pred beznádejne vypredaným šesťsto miestnym auditóriom.

Na prázdne javisko vojde muž v pracovnom odeve a tlačí pred sebou vozík s rekvizitami. Pripravuje veci na vozíku a je taký zaujatý prácou, že si len po čase všimne obecenstvo. Nechápe, ako mohli vpustiť publikum, pretože večerné predstavenie je zrušené! Pokúša sa zachrániť trápnú situáciu - zabaviť publikum... a zažiť jediný hviezdny okamih slávy vo svojom živote.

Maďarská verzia: Lajos PARTI NAGY
Producent: Tibor ORLAI
Réžia: Ilan ELDAD
Účinkuje: András KERN

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút. Hrá sa bez prestávky
Simultánne tlmočenie


Piatok 20. 11. 2009

 

17.30 Trezor*
SCÉNICKY ROZHOVOR S... ZUZANA KRONEROVÁ

Netradičný portrét herečky Zuzany Kronerovej
Scénické rozhovory sú pravidelné programy Švandovho divadla na Smíchově v ktorých sa moderátor a dramaturg David Hrbek jedinečným a neopakovateľným spôsobom v scénickej talk-show stretáva so zaujímavými osobnosťami z oblasti umenia i vedy. Jeho pozvanie už prijali Suzanne Vega, Jiří Macháček, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Oliviero Toscani, Michal Horáček, Teodor Pištek, Lou Reed a Václav Havel a mnoho ďalších.
Pri hosťovaní Divadla Astorka Korzo´90 v Prahe prijala do Scénického rozhovoru pozvanie Zuzana Kronerová. Úspech jej vystúpenia spolu s nádejou, že aj v Astorke sa týmto výnimočným konceptom budeme v budúcnosti inšpirovať, nás viedli k požiadaniu Švandovho divadla, aby v Bratislave predstavili svoj program so Zuzanou Kronerovou a Zitou Furkovou.***

Účinkujú: Zuzana Kronerová a David Hrbek
Dĺžka predstavenia: 1 hodina. Hrá sa bez prestávky.


19.00 Javisko
Švandovo divadlo na Smíchově (Česká republika)
LUKAS BÄRFUSS / AUTOBUS

Autobus

„Trochu hororovú, trochu grotesknú, ale predovšetkým nesmierne pôsobivú hru..." uviedlo Švandovo divadlo na Smíchově ako českú premiéru začiatkom tejto sezóny. V línii uvádzania súčasných hier nadväzuje režisér Michal Lang na to najlepšie v tradícii českej divadelnej tvorby postavenej na absurdnej groteske a hyperbolickej nadsázke. Milovníci svojrázneho humoru si určite prídu na svoje. Rovnako ako všetci, ktorí sa aj v divadle radi, „trochu hororovo", boja.

Erika sa jednej noci ocitne uprostred lesov, niekde v horách. Nastúpila totiž do nesprávneho autobusu. Ale - ak neposlúchne Anjela a nepríde k Černej Madone v Čenstochovej - stane sa nešťastie.
Táto noc nie je nesprávna, ani les nie je nesprávny. Autobus však áno. Čo ak vodič Hermann nevezie ľudí do lidi do liečebne? Čo ak si opitý Anton nebude nič pamätať? A čo ak Erika nie je svätá, ale ide si do Poľska po drogy? A na koho čaká vykopaný hrob?

Preklad: Josef BALVÍN
Dramaturgia: Martina KINSKÁ
Scéna: Jaroslav BÖNISCH
Kostýmy: Tomáš KYPTA
Hudba: Michal LANG
Produkcia: Salome GEREGAYOVÁ
Réžia: Michal LANG

Hrajú: Jana STRYKOVÁ, Apolena VELDOVÁ, Milan KAČMARČÍK, VIKTOR LIMR, Pavel JUŘICA a. h., Dana FIALKOVÁ a. h.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 20 minút aj s prestávkou.

 

22.00 Foyer
KONCERT V ASTORKE
3. noc u Chalaňa s hviezdami slovenskej hudobnej scény
Bobo fit YPS


Sobota 21. 11. 2009

17.30 Trezor*
SCÉNICKY ROZHOVOR S... ZITA FURKOVÁ

Netradičný portrét herečky Zity Furkovej
*** Javisková talk-show, ktorá se odohráva pred publikom a s jeho aktívnou účasťou.

Reálnu blízkosť hosťa a divákov nevytvára len samotné komorné prostredie, ale aj zvolená téma a ochota hosťa zúčastniť sa osobnej výpovede. Atmosféru spoluvytvára vedomie, že pri takomto type rozhovoru vstupujú hosť, moderátor a diváci do priestoru, v ktorom nie je nič vopred dané s výnimkou témy, dialóg se odohráva a vyvíja "práve teraz" bez možnosti ukryť sa za postavu. Diváci môžu klásť otázky v priebehu celého večera, alebo na záver, ktorý je vyhradený len ich otázkam.
Účinkujú: Zita Furková a David Hrbek
Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút. Hrá sa bez prestávky.

 

19.00 Javisko
Švandovo divadlo na Smíchově (Česká republika)
LARS VON TRIER / KTO JE TU RIADITEĽ? (KDO JE TADY ŘEDITEL?)

„Takto to jednoducho funguje! Hovorte na všetko „áno", a keby prišlo k najhoršiemu, musíte byť direktívny. Nekompromisný a trvať na svojom. Ste predsa riaditeľ!"

Kto je tu riaditeľ?

Skvelá dánska komédia od autora, ktorý patrí k najvýraznejším súčasným filmovým tvorcom, „pestuje" v zahrade svojej produkčnej spoločnosti množstvo trpaslíkov, trpí rozličnými úzkosťami vrátane fóbie z lietania, miluje skupinu ABBA, používal pseudonym Erik Nietzsche... Od slávneho umelca, ktorého celý svet pozná pod menom Lars von Trier.

Ravn je riaditeľ a zároveň majiteľ firmy. Pred svojimi kolegami sa však už desať rokov vydáva za bežného radového zamestnanca. Všetky nepopulárne rozhodnutia tak môže zvádzať na vymysleného riaditeľa, ktorého nikto nikdy nevidel. Až keď chce firmu predať, musí nájsť niekoho, kto riaditeľa zahrá. A na takú postavu sa najlepšie hodí neznámy a neúspešný herec. Kristoffer se roly rád ujme a jeho nadšenie rastie s pribúdajúcimi úlohami... Samozrejme nič nie je také jednoduché, ako sa zdalo na začiatku.

Preklad: František FRÖHLICH
Divadelná adaptácia: Daniel HRBEK a Martina KINSKÁ
Dramaturgia: Martina KINSKÁ
Scéna: Petr MASOPUST
Kostýmy: Anna FORSTOVÁ & mkb
Pohybová spolupráca: Ivana DUKIĆ a Karel BASÁK
Hudba: BRITNEY, NENA
Produkcia: Salome GEREGAYOVÁ, Andrea PERGELOVÁ
Réžia: Daniel HRBEK
Účinkujú: Kamil HALBICH, Jaroslav ŠMÍD, Kristýna FREJOVÁ, Robert JAŠKÓW, Klára POLLERTOVÁ-TROJANOVÁ, Luboš P. VESELÝ, Klára CIBULKOVÁ, Eva LEIMBERGEROVÁ, Michal DLOUHÝ, a. h., Alexej PYŠKO, a. h., Pavel JUŘICA, a. h.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 40 minút aj s prestávkou


22.00 Foyer
Vernisáž výstavy 5 ROKOV FESTIVALU ASTORKA
Kurátor: Pavol BREIER

 

PO PREDSTAVENIACH NASLEDUJÚ ĎALŠIE SPRIEVODNÉ PODUJATIA A KONCERTY! VSTUP VOĽNÝ!


* Vstup cez služobný vchod z Nedbalovej ulice.
** Predstavenie je tlmočené.
*** Pokračovanie

 

Svandovo divadlo: Autobus Foto: Petr Neubert
Svandovo divadlo: Kdo je tady reditel Foto: Petr Pustina

© 2007 DIVADLO ASTORKA KORZO ‘90. Všetky práva vyhradené. Stránky generuje redakčný systém FORNIX CMS od spoločnosti VOXEL, s.r.o.