Gazdova krv
Pred odchodom na odpočinok
Zakázané uvolnenie

 

XII. Festival Astorka 2016 / 25. 10. – 30. 10. 2016

Divadlo ASTORKA Korzo ´90, Námestie SNP 33 Bratislava

25. 10. 2016

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 / SK                       19.00 hod.

A. R. Gurney / Sylvia

Účinkujú: Anna Šišková, Natália Puklušová, Vlado Černý, Marián Labuda ml.

Preklad: Danica Hričová. Dramaturgia: Andrea Domeová. Hudba: Slavo Solovic. Kostýmy Simona Vachálková. Scéna: Ján Ptačin (JaOnMi CreatureS). Réžia: Soňa Ferancová.

 

 

26. 10. 2016

Divadlo Na Jezerce / CZ                                          19.00 hod.

Mark Leiren-Young / Shylock

Účinkuje: Milan Kňažko.

Preklad: Jitka Sloupová. Citáty zo Shakespeara preložil: Martin Hilský. Scéna a kostýmy: Jan Štěpánek. Hudba: Ondřej Brousek. Réžia: Radek Balaš.

Inscenácia pre všetkých slobodomyseľných ľudí, ktorým nie je ľahostajné, čo sa dnes okolo nás deje.

Divadelná hra kanadského autora mieri proti antisemitizmu a prehnanej politickej korektnosti. Vďaka súčasnému dianiu u nás aj vo svete je mimoriadne aktuálna. Bohužiaľ. A bytostne sa nás všetkých dotýka.

Shylock

Pred divákov predstúpi s monológom zo Shakespearovho Kupca benátskeho herec Jon v maske presláveného Žida Shylocka. Keď náhle prejde do civilného prejavu, pochopíme, že sme na búrlivej besede s divákmi, ktorá nasleduje po poslednom predstavení tejto hry na nemenovanom divadelnom festivale, kde sa mala hrať ešte štrnásť dní. Vedenie festivalu ju však po vášnivých protestoch, ktoré inscenátorov a hlavne Jona, predstaviteľa Shylocka, obviňovali z antisemitizmu, zo strachu náhle stiahlo z repertoáru a jej uvádzanie predčasne ukončilo. Vzrušujúca hra s divákmi sa v určitých momentoch stáva drsnou obžalobou absolutizovanej politickej korektnosti, ktorá môže páchať nedozierne škody nielen v oblasti umenia.

http://www.divadlonajezerce.cz/Divadelni-Hra-54-Shylock-Mark_Leiren-Young

 

 

27. 10. 2016

STK THEATRE CONCEPT / CZ, PL, SRB, SK/H                 19.00 hod.

Bouře / The Tempest

Účinkujú: Csongor Kassai, Željko Maksimovič, Przemyslaw Kosiński, Dawid Rafalski.

Výprava: Adriana Černá. Hudba: Petr Kaláb. Réžia: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský).

Na základe voľnej inšpirácie rovnomennou klasickou hrou Williama Shakespeara výtvarne aj emocionálne pôsobivé introspektívne pásmo o neistotách a obsesii dnešného človeka, ktorý sa po zásahu blesku ocitá na opustenom ostrove.

Každý sme zažili okamih, keď v nás a/alebo okolo nás vypukla búrka. Rozchod, smrť súrodenca, strach z prírody. Aby sme búrku utíšili, musíme sa vydať cez more ďaleko na ostrov. Jeho hlina sú naše spomienky, z ktorej rastú obavy a po ktorej preteká náš čas. A my sa na chvíľu stávame Prosperom - magickým vládcom prírody, Arielom - anjelom spásy alebo Mirandou - čakajúci na lásku. Vrátime sa z ostrova cez more späť?

Lukáš Trpišovský: Projekt vznikal v návaznosti na zkušenosti SKUTRu s realizovanými projekty v Srbsku („Neograničene linije“, Pozoriště FDU v Bělehradě – Grand Prix Festivalu FIST) a Polsku („Spiegel im Spiegel“ a „Teraz na zawsze“ w Lubiski Teatr w Zielonej Górze, „Wojskowi dom kultury“ na mezinárodním festivalu Miasto v Legnici, „Masakra“ ve spolupráci PWST Wroclaw a „Ráj srdce labyrint svět“a ve spolupráci s PWST Wroclaw, VŠMU Bratislava, AT Varšava a DAMU Praha).

Martin Kukučka: Jde o volné pokračování inscenace „Plačky“ (premiéra v Divadle Archa, nominace na Total Theatre Aword Fringe Festivalu ve skotském Edinburghu 2008). Je to takový ten náš autorský cross - over projekt.

http://www.stkconcept.cz/hra/boure

 

 

 

28. 10. 2016

Scénické rozhovory... Peter Šimun / CZ, SK     Trezor**         17.30 hod.

V rozhovore s Davidom Hrbekom sa dozvieme viac z divadelného „zákulisia“ Petra Šimuna.

 

 

Švandovo divadlo na Smíchově / CZ                      19.00 hod.

Molière / Misantrop

Účinkujú: Eva Josefíková, Filip Čapka, Jacob Erftemeijer / Michal Sedláček,  Marek Pospíchal, Martina Krátká, Tomáš Červinek, Bohdana Pavlíková, Jiří Weiner, David Punčochář.

Dramaturgia: Martina Kinská. Dramaturgická spolupráca: Miro Dacho. Scéna: Jozef Ciller. Kostýmy: Zuzana Hudáková. Réžia: Lukáš Brutovský.

Horká komédia, v ktorej sme si až príliš podobní.

„Kto nie je samovrah, ten sa prispôsobí.“

Alcest už neznesie nikoho okolo seba.

Nenávidí pretvárku, a tá sa stala konvenciou.

Úprimnosť je na smiech.

On je na smiech.

Okamžite by odišiel do ústrania, keby jeho milovaná nebola stredobodom pozornosti práve tejto spoločnosti.

Je nutné sa rozhodnúť.

http://www.svandovodivadlo.cz/inscenace/303/misantrop

 

 

Nočný blues v ASTORKE / SK                          22.00

Sitra Achra

Účinkujú:  Erich „Boboš“ Procházka (harmonika/spev), Martin Zajko (gitara), Maťo Tomeš (bicie nástroje), Pišta Lengyel (gitara), Martin Gašpar (basová gitara).

www.sitraachra.sk

 

 

29. 10. 2016

Dejvické divadlo / CZ                                               20.00 hod.

David Doubt* / Zásek

* Čermák-Kroupa-Kubařová-Melíšková-Myšička-Suková-Trojan

Účinkujú: Klára Melíšková, Veronika Khek Kubařová, Martin Myšička, Hynek Čermák, Matěj Kroupa

Scéna: Pavol Andraško. Kostýmy: Katarína Hollá. Hudba: Matěj Kroupa. Dramaturgia: Eva Suková. Réžia: Ivan Trojan.

Hra o ľuďoch, ktorým sa zastavil výťah.

Motto: „... žijeme nespokojné frustrované životy v krásnych časoch!“ (Ivo Mludek)

Hra o ľuďoch, ktorým sa zastavil výťah. To je podtitul a hlavná téma inscenácie Zásek. A to so všetkými významami, ktoré v sebe táto veta nesie. Päť postáv, ktoré sú okolnosťami donútené zastaviť sa a zotrvať spoločne v priestore dvakrát dva metre, bez toho, aby vedeli, kedy a či sa z neho dostanú. Dôležité je nielen zistiť, prečo sa s nimi výťah zastavil. Ešte dôležitejšie je možno uvedomiť si, čo sa musí stať, aby sa znovu rozbehol.

Autorom hry je David Doubt, mladší brat Doylea Doubta, ktorý pre DD napísal Čiernu dieru. Zasvätení tušia, že text hry vznikal podobne ako pred ôsmimi rokmi pri inscenácii Jiřího Havelku, teda za prispenia všetkých zúčastnených. V tomto prípade v sebe David Doubt skrýva sedem mien, pričom najvýznamnejšie je meno „toho, čo to dával dokopy”, čo je označenie, ktoré si sám pre seba stvoril Ivan Trojan, režisér inscenácie.

Ten si k svojmu režijnému debutu prizval tím spolupracovníkov, s ktorými sa už stretol pri práci v DD, okrem štyroch hereckých kolegov aj výtvarníčku kostýmov Katarínu Hollú, scénografa Pavla Andraška, dramaturgička Evu Sukovú a hudobníka Mateja Krúpu. Ten, okrem toho, že je autorom hudby, vytvoril tiež jednu z piatich postáv, ktoré sa zasekli niekde medzi 12. a 11. poschodím...

http://www.dejvickedivadlo.cz/repertoar?zasek 

 

30. 10. 2016

Vígszínház / HU               19.00 hod.

Heather Raffo / Fátyol nélkül (Bez závoja)

Účinkujú: Hegyi Barbara. Bata Éva, Tornyi Ildikó, Venczel Vera, Hegyi Barbara, Vass Teréz, Igó Éva, Majsai-Nyilas Tünde, Kútvölgyi Erzsébet.

Preklad: Kovács Krisztina. Umenie: Pater Sparrow.  Kostýmy: Kolontai Dóra. Hudba: Hérincs Dániel. Film: Lichter Péter. Slideshow: Szilágyi Lóránd. Dramaturgia: Kovács Krisztina. Odborná spolupráca: Keresztély Kata. Svetelný dizajn: Friedrich Gergely, Duksa-Kovács József. Scéna: Krisztiáni István. Réžia: Mátyássy Áron.

Osudy deviatich irackých žien, autentické, šokujúce. Mohli sa ale odohrať kdekoľvek na svete.

Heather Raffo, americká herečka a spisovateľka sa narodila a vyrastala v  katolíckej rodine v Spojených štátoch amerických. Študovala na University of San Diego, University of Michigan, Royal Academy of Dramatic Art. V súčasnosti žije v New Yorku. Do vlasti svojho otca – Iraku – sa dostala prvýkrát ako malé dievča, a neskôr v roku 1993. Pobyt u jej príbuzných na ňu tak zapôsobil, že nasledujúcich desať rokov sa venovala osudom irackých žien a z tohto materiálu vzišla aj jej najslávnejšia divadelná hra 9 Parts of Desire, ktorá vyvolala obrovský ohlas vo Veľkej Británii (prvé uvedenie) aj v USA; získala prestížne divadelné ceny; preložili a uviedli ju v Brazílii, Grécku, Švédsku, Turecku, na Malte, vo Francúzsku, v Iraku, v Egypte, v Izraeli, Škótsku, Anglicku a Kanade. Autorke sa dostalo veľkej pozornosti médií, ktoré sa zaujímali aj o jej irackých príbuzných. S ohľadom na ich bezpečnosť však autorka neprezradila ich identitu.

Inscenácia nie je vhodná pre deti a mládež do 14 rokov

http://vigszinhaz.hu/szindarab/297+f%C3%A1tyol+n%C3%A9lk%C3%BCl/Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

V spolupráci: České centrum v Bratislave, Balassiho inštitút / Maďarský inštitút v Bratislave, Poľský inštitút Bratislava

 

 

Elesko,KGB, Kedykam, Ticketportal, OZ Gratia

** Vstup cez služobný vchod divadla na Nedbalovej ulici

 

Fotografie z inscenácií: Ivan Kahun (DNJ), Katerina Trnková (STK TC), Ivo Dvořák (ŠD), Hynek Glos (DD), Dömölky Dániel (V),