Zakázané uvolnenie
Čudné popoludnie dr. Zvonka Burkeho
Gazdova krv

 

X. FESTIVAL ASTORKA 2014 (20. – 24. 10. 2014)

X. FESTIVAL ASTORKA 2014 (20. – 24. 10. 2014)

upútavka_festival Astorka 2014.flv

Jubilejný desiaty ročník Festivalu ASTORKA Korzo´90 sa uskutoční od 20. do 24. 10. 2014 v Divadle ASTORKA Korzo ´90.

21. 10. 2014

Utorok 21. 10. sa nesie v znamení maďarského a poľského divadla a obidva súbory - Vígszínház i Lubuski Teatr prídu s hudobnými produkciami. Žiadna jazyková bariéra nám teda nezabráni, aby sme sa mohli ocitnúť v inom svete, svete ktorý nám sprostredkuje kúsok zo zahraničného divadelného umenia. Uvidíme o 19.00 herecký (i hudobný) koncert budapeštianskeho Vígszínházu podľa slávneho eposu TOLDI

a o 19.30 hudobný recitál MAREKA SITARSKÉHO.

 

22. a 23. 10. 2014

Naši diváci sa už dnes môžu tešiť aj, napríklad, na výborné inscenácie Švandovho divadla na Smíchově. Prvé predstavenie, ktoré u nás odohrajú je "komédia" CRY BABY CRY, na ktorej sa autorsky podieľali aj herečky v nej účinkujúce. Vznikla kultová inscenácia, ktorou sú nadšené ženy všetkých vekových kategórií a rovnako aj ich partneri... hoci - dá sa naučiť, ako žiť a ako byť šťastný? Ak áno, dozvieme sa to práve prostredníctvom tohto zrýchleného kurzu pod vedením lajfkaučinga v stredu 22. 10. 2014 o 19.00 hod.

Sme veľmi radi, že pri príležitosti blížiaceho sa 25. výročia Nežnej revolúcie uvedieme 23. 10. 2014 o 19.00 hod. na divadelnú inscenáciu Doda Gombára / ZEMĚ LHOSTEJNOST. KAREL KRYL, ktorá vznikla podľa textov Karla Kryla. Karel Kryl patrí k symbolom nášho víťazstva nad totalitou, preto sme šťastní, že si znovu pripomenieme jeho piesne, jeho texty, jeho hudbu vo veľmi úspešnej divadelnej inscenácii, ktorá si ihneď získala svojich divákov.

Už niekoľko rokov sú súčasťou Festivalu aj veľmi obľúbené Scénické rozhovory s hercami ASTORKY, tentokrát s Borisom Farkašom a Majom Labudom. Začínajú o 17.30 - vždy v dni, kedy u nás hrajú Švandovci.

 

Po predstavení Cry baby cry sa odohrá Nočný koncert v Astorke a tešíme sa, že už tradične na festivale privítame aj SITRA ACHRU.

 

24. 10. 2014

A záver festivalu bude patriť českým hereckým hviezdam: Jane Štěpánkovej a  Zlate Adamovskej, ktoré privezú z pražského divadla Ungelt divadelnú inscenáciu skvelej divadelnej hry NA ÚTĚKU v réžii Ladislava Smočka (autora napríklad Čudného popoludinia Dr. Zvonka Burkeho).

--------------------

V rámci Festivalu sa odohrajú aj ďalšie zaujímavé sprievodné podujatia.

--------------------

Vstupenky:

1. Pokladňa: Námestie SNP 33,  tel.: 0918 716 055, 544 320 93, pokladna@astorka.sk

2. Rezervácie a hromadné objednávky: 0918 716 009, pokladna@astorka.sk

3.  Vstupenky sa dajú  objednať aj elektronicky: www.astorka.sk www.ticketportal.sk

---------------------------

PODROBNÝ PROGRAM:

20. 10. 2014

19.00       Javisko            Dejvické divadlo, Praha       (len na pozvánky)

Irvine Welsh UCPANEJ SYSTÉM

2 hodiny 30 minút s prestávkou

Prečo Boh sedí na striedačke. Podľa poviedok z knihy a scenára k filmu Irvina Welshe Acid House.

-       Ucpanej systém získal Cenu Alfréda Radoka za najlepšiu inscenáciu roku 2012.

-       Ivan Trojan získal Cenu Alfréda Radoka 2012 v kategórii mužský herecký výkon za rolu Boha.

-       Ivan Trojan bol za rolu Boha nominovaný na Cenu Thálie.

Preklad: Olga Bártová. Divadelná adaptácia: Daniel Majling. Výprava: Pavol Andraško. Hudba: Marián Čekovský. Dramaturgia: Daniel Majling, Eva Suková.

Réžia: Michal Vajdička.

Hrajú: Ivan Trojan, Václav Neužil, Miroslav Krobot, Martin Myšička, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl, Hynek Čermák, Petr Vršok, Jana Holcová, Klára Melíšková, Lenka Krobotová.

 

Inscenácia Dejvického divadla Ucpanej systém vznikla na základe diela známeho škótskeho spisovateľa Irvina Welshe Acid House. V anotácii k českému vydaniu knihy v roku 2008 sa doslova píše:

"... Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř."

 

Najneslušnejšia inscenácia v histórii DD!

Vzhľadom na veľký počet vulgárnych slov, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou dialógov hry, nie je inscenácia vhodná pre divákov mladších ako 15 rokov a divákov zvlášť citlivých na tento spôsob vyjadrovania.

http://www.dejvickedivadlo.cz/repertoar?ucpanej-system

 

 

21. 10. 2014

19.00       Javisko    Vígszínház, Budapest

János Arany Toldi

epická báseň

1 hodina 30 minút bez prestávky. V maďarskom jazyku.

MIKLÓŠ TOLDI je príkladom hrdinstva a odvážnosti, vytrvalosti a vernosti, čestnosti a ľudskosti. Epická báseň Jánosa Aranya je klasické majstrovské dielo, ktorá sa zrodila v roku 1846 na podnet výzvy na konkurz spolku Kisfaludy Társaság. Veľkou silou obdarovaný Toldi bol udatným hrdinom kráľa Lajosa Nagya (Ľudovíta Veľkého), ktorého pamiatku uchovávalo množstvo legiend. Očarujúce dobrodružstvá chlapca, ktorý bojuje za uznanie a ocenenie, ožijú v podaní Gábora Csőre (Pesti Színház). Predstavnie sprevádza živá hudba a výnimočné vizuálne efekty, ktoré vykúzlia z predstavenia skutočný dnešný príbeh.

Prístupne od 12 rokov!

 

Veľkou silou obdarovaný Toldi bol udatným hrdinom kráľa Lajosa Nagya (Ľudovíta Veľkého), ktorého pamiatku uchovávalo množstvo legiend. Očarujúce dobrodružstvá chlapca, ktorý bojuje za uznanie a ocenenie, ožijú v podaní Gábora Csőre. Predstavenie sprevádza živá hudba a výnimočné vizuálne efekty, ktoré vykúzlia z predstavenia skutočný dnešný príbeh.

Režia: Béla Paczolay. Dekorácia: Balázs Hujber. Masky: Dóra Mester. Hudba: Béla Barabás. Animácia: Virág Kiss, Nóra Lengyel, Péter Szabó, Umbrella.Tv. Réžia animácie: László Csáki. Premietanie: Lóránd Szilágyi. Choreograf: Attila Király.
Dramaturg: Krisztina Kovács. Scénika: István Krisztiáni.

Účinkujú: Gábor Csőre, Béla Barabás, Zsolt Galántai.

http://vigszinhaz.hu/szindarab/259+toldi/

 

 

 

19.30       Trezor*                  Lubuski Teatr Zielona Góra

HUDOBNÝ RECITÁL MAREKA SITARSKÉHO

1 hodina bez prestávky

Vynikajúci poľský herec Marek Sitarski sa popri činohernom umení venuje aj hudobnej autorskej tvorbe. V svojich piesňach zobrazuje rôzne témy súčasného sveta, a podáva ich šarmatne, s mimoriadnym humorom.

 

 

22. 10. 2014

 

17.30       Trezor* SCÉNICKÉ ROZHOVORY / BORIS FARKAŠ ... v rozhovore s Davidom Hrbekom

1 hodina 20 minút bez prestávky

 

 

19.00       Javisko                Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

Sabina Krátká CRY BABY CRY

1 hodina 20 minút bez prestávky

CRY BABY CRY je autorská inscenácia hereckého kolektívu Švandovho divadla. Päť žien sa v nej, na dnes tak populárnom, kurze „life coachingu“ pokúsi zistiť, ako zmeniť svoj život. Môže nás ale vôbec niekto naučiť, ako žiť a ako byť šťastný? To je otázka. Náš divadelne zrýchlený kurz pod vedením kouča Jaroslava Šmída  sa o to pokúsi. Zmeniť svoj život prídu Klára Cibulková, Réka Derzsi Kristýna Frejová, Petra Hřebíčková a Blanka Popková, pod režijným dohľadom Martiny Krátkej.

Dramaturgia: Lucie Kolouchová. Hudba: Eva Vrbková. Scéna: Matěj Sýkora. Kostýmy: Matěj Sýkora a Petra Štanclová.

Réžia: Martina Krátka

Účinkujú: Klára Cibulková, Jaroslav Šmíd, Kristýna Frejová, Petra Hřebíčková, Réka Derzsi a Blanka Popková

http://www.svandovodivadlo.cz/index.php?cmd=event.detail&id=1849

 

 

20. 20              Foyer       Nočný koncert v ASTORKE

SITRA ACHRA

Účinkujú:  Erich „Boboš“ Procházka (harmonika/spev), Martin Zajko (gitara),

Igor "Ajdži" Sabo (bicie nástroje), Pišta Lengyel (gitara), Martin Gašpar (basová gitara).

 

 

 

23. 10. 2014

17.30       Trezor* SCÉNICKÉ ROZHOVORY / MARIÁN LABUDA ML.... v rozhovore s Davidom Hrbekom

1 hodina 20 minút bez prestávky

 

 

 

19.00       Javisko        Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

/ ZEMĚ LHOSTEJNOST. KAREL KRYL

1 hodina 30 minút bez prestávky

 

Karel Kryl ako pesničkár s výnimočným básnickým talentom, ale aj ako vizionár a prorok, ktorého skeptické názory nechcelo publikum v porevolučnom nadšení ani počuť. Ako človek horko sklamaný novým vývojom a jeho lídrami, ako človek, ktorému na konci života možno žiaľom puklo srdce...

Aj takto predstaví Karla Kryla nová inscenácia Krajina Ľahostajnosť v réžii Doda Gombára. Režiséra inšpirovali najmä Krylove ponovembrové eseje z rovnomennej zbierky, ale aj doteraz nevydané texty z archívu umelcovej manželky Marlen Krylovej - práve tie zaznejú z javiska úplne prvýkrát.

 

Scenár: Dodo Gombár, Libor Vodička. Dramaturgia: Lucie Kolouchová. Výber hudby Dodo Gombár. Scéna a kostýmy: Eva Jiříkovská. Réžia: Dodo Gombár.

 

Inscenácia so živou hudbou a rytmickými voicebandmi prekvapí tiež nečakanou scénografiou. Krajina ľahostajnosť tak pútavo približuje jeden mimoriadny ľudský osud, ale aj našu nedávnu históriu.

„Kryl šiel vždy proti prúdu. A vždy vedel, že minulosť sa zamurovať nedá.“ (Dodo Gombár)

 

http://www.svandovodivadlo.cz/index.php?cmd=event.detail&id=1858

 

 

24. 10. 2014

19.00       Javisko    Divadlo Ungelt Praha

Pierre Palmade; Christophe Duthuron NA ÚTĚKU

2 hodiny vrátane prestávky

Energiou a nádejou nabitá komédia o náhodnom stretnutí dvoch obyčajných žien, ktoré sa vydávajú na cestu za slobodou, dobrodružstvom a životom prežitým naplno. Vo výborne napísanej divadelnej hre, ktorá sa s humorom a nadhľadom dotýka i tém neľahkých, bravúrne stvárňujú hlavné postavy Jana Štěpánková a Zlata Adamovská.

Preklad: Alexander Jerie. Výprava: Ladislav Smoček a Jarmila Konečná. Kostýmy: Jarmila Konečná. Réžia: Ladislav Smoček.

Účinkujú: Jana Štěpánková, Zlata Adamovská.

 

 

 

Divadlo ASTORKA Korzo ´90  v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja

Projekt pod záštitou ministra kultury České republiky v rámci Měsíce české a slovenské kulturní vzájemnosti.


 

 

Sprievodné podujatia

Foyer Výstava Festival Astorka 2005 – 2013

Foyer Výstava Festival Astorka 2014

 

 

 

©  Foto: Hynek Glos (DD), Zsuzsa Szkárossy (V), Kateřina Zahradníčková (ŠD Cry Baby Cry), Michal Hančovský (ŠD, Země Lhostejnost),

Marie Krbová (Divadlo Ungelt).