Sen svätojánskej noci
Gazdova krv
Idiot

 

IX. FESTIVAL ASTORKA

 

14. – 19. 10. 2013

 

DIVADLO ASTORKA KORZO ´90   Námestie SNP 33                  tel.: 0918 716 055, 544 320 93

pokladna@astorka.sk www.astorka.sk www.ticketportal.sk

____________________________________________________________________________________________________

* Vstup cez služobný vchod divadla na Nedbalovej ulici          

 

14. 10. 2013

18.00  foyer                             vernisáž výstavy Festival Astorka 2005 - 2012

 

19.00   Javisko                        Dejvické divadlo, Praha

A. P. Čechov / ČAJKA (Racek)

Komédia v štyroch dejstvách. Čechov je v podaní Dejvického divadla zážitkom, na ktorý sa nezabúda...

3 hodiny, 20 minút aj s prestávkou

Réžia: Michal Vajdička

Účinkujú: Klára Melíšková, Jaroslav Plesl, Veronika Kubařová, Ivan Trojan, Miroslav Krobot, David Novotný, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Zdeňka Žádníková, Pavel Šimčík a ďalší

http://www.dejvickedivadlo.cz/repertoar?racek

 

 

15. 10. 2013

19.00   Javisko     Szakkör, FÜGE, Vígszínház, Maďarsko

Albert Camus MOR (A Pestis)

1 hodina 30 minút bez prestávky

Predstavenie je simultánne tlmočené

Svetoznámy text držiteľa Nobelovej ceny, Alberta Camusa v podaní vynikajúceho maďarského herca Gézu D. Hegedüsa a muzikanta Alberta Márkosa

Dramatizácia románu Albert Camusa: Francis Huster

Preklad: Márton László (Párizs)

Hudobný skladateľ a violončelo: Albert Márkos

Réžia: András Dömötör


http://vigszinhaz.hu/szindarab/140+a+pestis/

 

 

 

16. 10. 2013

17.00   Foyer                                      SCÉNICKÉ ROZHOVORY: ADY HAJDU

Scénické rozhovory je unikátny český javiskový útvar Švandovho divadla, vďaka ktorému mohlo obecenstvo zažiť netradičné stretnutia s osobnosťami umenia, vedy, športu. Predstavenie sa odohrá vždy len raz a má ustálenú štruktúru, v rámci ktorej sa  k slovu v poslednej tretine dostanú aj diváci. Už niekoľko rokov uvádzame Scénické rozhovory na Festivale Atorka a to s hercami z Astorky, ktorých máme možnosť zažiť netradične a neopakovateľne, len jeden jediný raz.

A vypočuť si Adynka bude iste mimoriadnym zážitkom!       

http://www.astorka.sk/item/vladimir-hajdu

Scénické rozhovory sú pravidelné programy Švandovho divadla na Smíchově v ktorých sa moderátor a dramaturg David Hrbek jedinečným a neopakovateľným spôsobom vscénickej talk-show stretáva so zaujímavými osobnosťami z oblasti umenia ivedy. Jeho pozvanie už prijali Suzanne Vega, Jiří Macháček, Jan Hřebejk, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Oliviero Toscani, Michal Horáček, Teodor Pištek, Lou Reed aVáclav Havel, Juraj Jakubisko a Petr Hapka, Hana Hegerová, Dávid Vávra, Marta Kubišová, Věra Čáslavská, Luděk Sobota, Alice Nellis, Michal Viewegh, Tomio Okamura, Vojtěch Dyk, Aneta Langerová, Janek Kroupa a Jozef Klíma, Ondřej Vetchý, Tatiana Wilhelmová, Tomáš Klus, Eliška Balzerová, Bára Hrzánová, Jan Budař, Jiří Bartoška, Karel Šíp, Ivan Trojan.
Pri hosťovaní Divadla Astorka Korzo´90 v Prahe prijala do Scénického rozhovoru pozvanie Zuzana Kronerová. Úspech jej vystúpenia spolu s nádejou, že aj v Astorke sa týmto výnimočným konceptom budeme v budúcnosti inšpirovať, násviedli k požiadaniu Švandovho divadla, aby v Bratislave predstavili svojprogram v uplynulých rokoch soZuzanou Kronerovou, Zitou Furkovou, Szidi Tobias, Annou Šiškovou, Miroslavom Nogom, Vladom Černým a trojicou  Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Marián Miezga.

 

 

19.00   Trezor*                       Švandovo divadlo   ŠOA

Režia: Daniel Hrbek

Účinkujú: Miroslav Hruška, Zuzana Onufráková

Dva neobyčajné osudy - dva úplne odlišné príbehy športovca Miloša Dobrého a herečky Hany Pravdovej - v inscenácii zostavenej z autentických výpovedí a podľa knihy Krátké povídky z dlouhého života

http://www.svandovodivadlo.cz/index.php?cmd=event.detail&id=1631

 

20.15 Javisko                KONCERT PETER LIPA V ASTORKE

PETER LIPA & BAND

Účinkujú: Peter Lipa, Michal Šimko (basa), Michal Žáček (saxofóny), Robert Rist (bicie nástroje) a Peter Lipa ml. (klávesy).

 

 

 

 

 

 

 

17. 10. 2013

17.00   Trezor*                               SCÉNICKÉ ROZHOVORY: MARTA SLÁDEČKOVÁ

Scénické rozhovory je unikátny český javiskový útvar Švandovho divadla, vďaka ktorému mohlo obecenstvo zažiť netradičné stretnutia s osobnosťami umenia, vedy, športu. Predstavenie sa odohrá vždy len raz a má ustálenú štruktúru, v rámci ktorej sa  k slovu v poslednej tretine dostanú aj diváci. Už niekoľko rokov uvádzame Scénické rozhovory na Festivale Atorka a to s hercami z Astorky, ktorých máme možnosť zažiť netradične a neopakovateľne, len jeden jediný raz.

Marta je mimoriadne vtipná a jej pohotové odpovede vždy oslnili publikum!  
http://www.astorka.sk/item/marta-sladeckova

Scénické rozhovory sú pravidelné programy Švandovho divadla na Smíchově v ktorých sa moderátor a dramaturg David Hrbek jedinečným a neopakovateľným spôsobom vscénickej talk-show stretáva so zaujímavými osobnosťami z oblasti umenia ivedy. Jeho pozvanie už prijali Suzanne Vega, Jiří Macháček, Jan Hřebejk, Jan Svěrák, JiříMenzel, Oliviero Toscani, Michal Horáček, Teodor Pištek, Lou Reed aVáclav Havel, Juraj Jakubisko a Petr Hapka, Hana Hegerová, Dávid Vávra, Marta Kubišová, Věra Čáslavská, Luděk Sobota, Alice Nellis, Michal Viewegh, Tomio Okamura, Vojtěch Dyk, Aneta Langerová, Janek Kroupa a Jozef Klíma, Ondřej Vetchý, Tatiana Wilhelmová, Tomáš Klus, Eliška Balzerová, Bára Hrzánová, Jan Budař, Jiří Bartoška, Karel Šíp, Ivan Trojan.
Pri hosťovaní Divadla Astorka Korzo´90 v Prahe prijala do Scénického rozhovorupozvanie Zuzana Kronerová. Úspech jej vystúpenia spolu s nádejou, že aj vAstorke sa týmto výnimočným konceptom budeme v budúcnosti inšpirovať, násviedli k požiadaniu Švandovho divadla, aby       v Bratislave predstavili svojprogram v uplynulých rokoch soZuzanou Kronerovou, Zitou Furkovou, Szidi Tobias, Annou Šiškovou, Miroslavom Nogom, Vladom Černým a trojicou  Juraj Kemka, Lukáš Latinák, Marián Miezga.

 

19.00   Javisko                Švandovo divadlo   Lucie Kolouchová - Natália Deáková / PANKHART MARILYN (Parchant Marilyn)

Režia: Natália Deáková

Účinkujú: Zuzana Onufráková, Apolena Veldová, David Punčochář, Jakub Kudláč a. h.

Divadelný dokument o hviezde, ktorú zabil príliš dokonalý imidž

http://www.svandovodivadlo.cz/index.php?cmd=event.detail&id=1787

 

 

21.00 Foyer                          KONCERT SITRA ACHRA V ASTORKE

Účinkujú:  Erich „Boboš“ Procházka (harmonika/spev), Martin Zajko (gitara), Igor "Ajdži" Sabo (bicie nástroje), Pišta Lengyel (gitara)

 

 

 

18. 10. 2013

 

17.30 Trezor                           DOKUMENTY V ASTORKE JAN NOVÁK A ADAM NOVÁK /

Jak se dupe králíkům v jedné posázavské vesnici.

Česká republika, 2013, 26. Min. (Připravil J. Ch. Novák)

Staňkovice je vesnice v Posázaví, čítající zhruba 70 stálých obyvatel, stejný počet "lufťáků" a nejméně desetkrát tolik králíků. Sídlí v ní dvě instituce. Tou první je hospoda na hlavní silnici, kde se člověk dozví, jaký je rozdíl mezi normálním a ekologickým farmářem (ten druhý hnojí v noci...). A začátkem roku tam vznikl Klub chovatelů králíků, který první víkend v červenci uspořádal výstavu chovného zvířectva. Dokument popisuje pomalu zanikající fenomén chovatelství domácích zvířat a mapuje, jak jeden chovatelský klub vznikl na truc a jak to v něm opravdu chodí. Nahlíží do zákulisí soutěže a tajů všeho, co jí předchází. A nechybí ani staňkovické recepty na přípravu toho zaručeně nejlepšího králíka...

Ako sa pije v Banskej Bystrici / The Way We Drink in Banska Bystrica

Slovensko / USA, 2007, 28 min. (Scenár, réžia, kamera Adam Novák)

Film Ako sa pije v Banskej Bystrici dokumentuje jedenásť večerov v desiatich baroch v Banskej Bystrici, v zime roku 2006. Náhodní návštevníci i štamgasti rozprávajú o tom, čo a ako najradšej pijú. A spievajú svoje najobľúbenejšie popevky. O pive rozpráva profesor fyziky i žiaci základných škôl, o borovičke notorik s cukrovkou i začínajúca herečka, o práci barmanka, ktorá ťahá 40 pracovných dní bez prestávky. Niekoľkými barmi sa potácajúci muž, spievajúci slovenskú hymnu po maďarsky. Film odzrkadľuje atmosféru zimného týždňa v meste, ktoré sa rado napije. (IFF Bratislava)

 

 

19. 00  Javisko                       Divadlo “U Nikitskych vorot”, Moskva          N. M. Karamzin ÚBOHÁ LÍZA (Бедная Лиза)

Predstavenie je simultánne tlmočené

1 hodina, 40 minút bez prestávky

Ľúbostný príbeh prostej dievčiny a šľachtica Erasta, v ktorom je priestor pre skutočné hlboké city aj zrady.

Autor hry, hudby, réžia: Mark Rozovskij

Autor veršov - Jurij  Rjašencev

Účinkujú: V. Desnitskaja, zasl. umelkyne Ruska: G. Borisova a M. Rasskazova, zasl. umelec Ruska J. Golubcov, S. Fedorčuk, S. Lazutkin, M. Zausalin a M. Leonova

N. M. Karamzin bol v histórii ruskej literatúry prvým „západniarom“. Písal o obsiahlej, mnohovýznamovej histórii ruského štátu, ktorej sa venuje pozornosť i v súčasnosti. Básnik A. S. Puškin považoval Karamzina za svojho učiteľa a dokonca mu venoval jednu svoju tragédiu v Shakespearovskom duchu a to Borisa Godunova.

Mark Rozovskij prvýkrát inscenoval titul Úbohá Líza ako "literárno-hudobné predstavenie" v roku 1973, vo Veľkom dramatickom divadle v Leningrade (dnešnom Petrohrade). Na scéne moskovského divadla „U Nikitskych vorot / Pri Nikitskej bráne“ sa tento  titul objavil v sezóne 1986/87. V roku 1989 zvíťazila inscenácia Úbohá Líza na festivale v Edinburghu a v roku 1997 zaznamenali tvorcovia tohto titulu veľký úspech na Divadelnom festivale vo francúzskom Avignone. Mimoriadny  záujem a nadšený ohlas sprevádzal hru a jej predstaviteľov o rok neskôr aj na Festivale európskych divadiel v Grenobli.

"Rozovský jednoducho (!) pozdvihol ruský sentimentalizmus, avšak koľko bolo   tejto práci prejaveného pochopenia, koľko jemnosti, zdalo by sa už nenávratne zaniknutej v našej literatúre a on ju dokázal uchopiť! " (časopis Súčasná dramaturgia)

 

http://www.teatr-unik.ru/spektakli/bednaya_liza/

 

 

19. 10. 2013

18.00  foyer                                                              vernisáž výstavy Festival Astorka 2013

 

19.00 Javisko  Divadlo Kalich            Praha                          DON QUIJOTE

115 minút aj s prestávkou

Osobitá úprava klasického príbehu od Cervantesa, z dielne legendárnej dvojice Lasica + Satinský v podaní českých hereckých hviezd, doplnená o pesničky Jaroslava Filipa a Miroslava Kořínka s textami Milana Lasicu a Tomáša Janovica. Klasika ako ju nepoznáte.

Réžia: Vladimír Strnisko

Účinkujú: Jiří  Lábus a Oldřich Kaiser

http://www.divadlokalich.cz/repertoar/6-don-quijote/

 

 

Foto: Hynek Glos (DD), Zsuzsa Szkárossy (V), Alena Hrbková (ŠD Parchant Marylin), Patrik Borecký (ŠD, Šoa), Nadezhda

Pyastolova (U Nikitskych vorot)

Richard Kocourek (Kalich)