Gazdova krv
Idiot
Sen svätojánskej noci

 

Festival Astorka 2011

Skvelá Čierna diera Dejvického divadla očarila bratislavské publikum, ktoré preplnilo naše hľadisko, rovnako ako v utorok "herecko-hudobný" koncert slávneho poľského herca a hudobníka Mareka Sitarského a jeho sláčikove trio, rovnako ako vynikajúca herečka Veru Venczel z maďarského Vígsínházu Budapešť.

Vo štvrtok tlieskali diváci nadšene Mirkovi Nogovi a Davidovi Hrbekovi za Scénické rozhovory, ktoré museli skončiť len preto, že už nasledoval ďalší program. Mimoriadne úspešný večer zavŕšila Spoveď masochistu Švandovoho divadla na Smíchově. Právom si vyslúžilo standing ovation od nadšeného publika, ktoré celé predstavenie sledovalo so zaujatím a mnohé gagy odmenilo potleskom na otvorenej scéne. Takisto pútavý príbeh o Picassovi v podaní skvelých hercov, Vilmy Cibulkovej a Milana Kňažka odmenili diváci standing ovation. Festival Astorka 2011 sme ukončili a veríme, že sa u nás páčilo divadlám i našim divákom.


Program festivalu:

* Vstup cez služobný vchod divadla na Nedbalovej ulici

** Predstavenie je simultánne tlmočené

 

21. 11. 2011

Doyle Doubt - ČIERNA DIERA (ČERNÁ DÍRA)

19.00 hod. Javisko | Dejvické divadlo Praha 1hodina 30 minút bez prestávky

 

Ak prekročíme horizont udalostí, niet cesty späť.

Účinkujú: Simona Babčáková / Klára Melíšková, Martha Issová, Petr Koutecký, Václav Neužil, David Novotný, Jaroslav Plesl, Martin Myšička, Ivan Trojan

Scéna: Dáda Němeček
Kostýmy: Dáda Němeček, Lucie Masnerová
Dramaturgia: Eva Suková
Réžia: Jiří Havelka

  • Inscenácia získala tri ceny na GRAND festivale smiechu v Pardubiciach - Cenu kritiky,
  • Cenu študentskej poroty a Martha Issová Cenu za najlepší ženský herecký výkon.
  • Režisér Jiří Havelka je držiteľom prestížnej Ceny Alfréda Radoka 2007 v kategórii Talent roka s prihliadnutím na réžiu Čiernej diery.
  • V roku 2009 účinkovalo divadlo s inscenáciou na Medzinárodnom divadelnom festivale FIBA   v Buenos Aires.
  • Čierna diera je hrou, ktorá nám silou divadelných prostriedkov a zážitkov pripomína, že nič nie je jednoznačné a všetko môže byť stokrát inak. Stačí len nepatrný pohyb, drobné zaváhanie alebo napríklad iba myšlienka a všetko sa mení, vrátane priestoru a času.
  • Ocitneme sa na jednej neidentifikovateľnej benzínovej pumpe uprostred púšte, kde sa môže stať čokoľvek. Nikto totiž nevie...


Pre všetkých milovníkov jazzu a bluesu sme pripravili príjemné ukončenie prvého festivalového dňa:

NOČNÝ KONCERT V ASTORKE

V podaní vynikajúcich hudobníkov ako Pišta Lengyel, Erich "Boboš" Procházka, Oskar Rózsa, Igor "Ajdži" Sabo, Martin Zajko.

22.00 hod. Javisko


22. 11. 2011

Vadim Korostyľov - OSLAVA SAMOTY (PIROSMANI)  **

(PRAZDNIK ODINOČESTVA /PIROSMANI/ )

19.00 hod. Javisko | Vologodské štátne činoherné divadlo | 1hodina 30 minút bez prestávky

 

Príbeh o svetoznámom gruzínskom maliarovi Nikovi Pirosmanim, ktorého osobnosť je opradená mnohými mýtmi.

Účinkujú: Leonid Rudoj, Natália Abašidze, Ivan Petro, Vladimír Tanygin, Oleg Jemelianov, Natália Brusenská, Vitalij Polozov, Andrej Svetonosov, Alexander Čupin, Dmitrij Byčkov, Dmitrij Meľnikov

Réžia: Zurab Nanobašvili

Vologodské divadlo, založené už roku1849, vystúpi na Slovensku prvýkrát práve na doskách Astorky. V príbehu o slávnom gruzínskom maliarovi Nikovi Pirosmanim (1862 – 1918) sa snúbi imaginatívna obrazotvornosť umelcových obrazov s jeho pútavým a až neuveriteľným životným osudom.

 

NIKO PIROSMANI – synopsis

Toto predstavenie je o veľkom gruzínskom maliarovi Nikovi Pirosmanim. S jeho osobnosťou sa spája veľa mýtov, z ktorých najznámejší je ten o "milióne červených ruží" pre herečku Margaritu, ktorými zasypal námestie pred jej domom. Avšak rozhodne nie je mýtom to, že na začiatku apríla roku 1918 našiel Nika Pirosmaniho jeho dlhoročný priateľ v pivnici domu číslo 29, na Malokanskej ulici. Niko tam vtedy ležal na podlahe, na sutine z rozbitých tehál. Doklady o svojej totožnosti Pirosmani už dávno žiadne nemal a do nemocničnej knihy zapísali: “muž - 60 ročný, chudobný, neznámeho pôvodu a náboženstva." A keďže bol neznámy, nenašlo sa pre neho ani miesto na cintoríne, kde by ho pochovali. Urobili tak bez zádušnej omše na neznámom mieste.…

Niko Pirosmanašvili. Tbiliský pouličný umelec. Neskôr - veľký gruzínsky maliar. Dnes – umelec, ktorý patrí celému svetu.

Život a dielo Pirosmaniho je doposiaľ  zahalené hmlou. Známe sú len jednotlivé skutočnosti z jeho nezvyčajného života a aj v súčasnosti sa stále po odrobinkách zberajú. Len naša predstavivosť ich zatiaľ môže spojiť dovedna.

"Sviatok samoty" nie je predstavenie – biopic, životopis umelca. Je to jedna z verzií,  ktorú Vám ponúka Vologodské dramatické divadlo. Približuje v nej  jeden z posledných dní Pirosmaniho pozemského života. Je to meditácia o osude umelcov, o sile slabosti, večnosti a samoty tvorcu, o význame a tajomstve kreativity.

 

PANI P. A PRIATELIA  (PANNA P. I PRZYJACIELE)

21.00 hod. Trezor  | Lubuski Teatr  Zielona Góra (Poľská republika) | 1 hodina 30 minút

 

Vtipný a nápaditý hudobný recitál Mareka Sitarského

Účinkujú: Marek Sitarski, Jakub Kotowski (husle), Krzysztof Orszulik (kontrabas), Bartek Zaborowski (gitara), Aleksander Podolak


23. 11. 2011

ČERVENÝ LEV (A VÖRÖS OROSZLÁN)

podľa mystického románu Márie Szepes napísali Böbe Bodor a Attila Lőrinczy

19.00 hod. Javisko | Vígszínház Budapest | 1 hodina 40 minút bez prestávky

 

Účinkujú: Vera Venczel

Réžia: Böbe Bodor

Slávna maďarská herečka Vera Venczel je protagonistkou príbehu spisovateľky Márie Szepes (1908 – 2007). Červený lev vyšiel v roku 1946 a po niekoľkých mesiacoch ho totalitná vláda stiahla z predaja a označila za podvratnú literatúru. Niekoľko kópii sa zachovalo a desiatky rokov putovalo z rúk do rúk, aby si čitatelia tajne mohli užívať mystický román „ako zakázané o ovocie“.


24. 11. 2011

SCÉNICKÉ ROZHOVORY S...  MIROSLAV NOGA

17.00 hod. Trezor*

Netradičný portrét herca Miroslava Nogu

Účinkujú: Miroslav Noga a David Hrbek

Scénické rozhovory sú pravidelné programy Švandovho divadla na Smíchově v ktorých sa moderátor a dramaturg David Hrbek jedinečným a neopakovateľným spôsobom v scénickej talk-show stretáva so zaujímavými osobnosťami z oblasti umenia i vedy. Jeho pozvanie už prijali Suzanne Vega, Jiří Macháček, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Oliviero Toscani, Michal Horáček, Teodor Pištek, Lou Reed a Václav Havel a mnoho ďalších. 
Pri hosťovaní Divadla Astorka Korzo´90 v Prahe prijala do Scénického rozhovoru pozvanie Zuzana Kronerová. Úspech jej vystúpenia spolu s nádejou, že aj v Astorke sa týmto výnimočným konceptom budeme v budúcnosti inšpirovať, nás viedli k požiadaniu Švandovho divadla, aby  v Bratislave predstavili svoj program v uplynulých rokoch so Zuzanou Kronerovou, Zitou Furkovou, Szidi Tobias, Annou Šiškovou.

 

Roman Sikora  - SPOVEĎ MASOCHISTU (ZPOVĚĎ MASOCHISTY)

19.00 hod. Javisko | Švandovo divadlo na Smíchově | 1hodina 40 minút bez prestávky

 

Účinkujú: Zuzana Onufráková, Tomáš Kobr, Richard Fiala, Tomáš Jeřábek
Dramaturgia
: Marie Špalová
Scéna
: Jana Špalová
Kostýmy
: Aneta Grňáková
Produkcia
: Magdaléna Zelenková
Réžia:
Martina Schlegelová

Enfant terrible českej divadelnej kritiky Roman Sikora prichádza s úplne novou, politicky nekorektnou hrou o masochistovi, ktorý chcel trpieť a spoločnosť mu to dopriala. Inscenácia Spoveď masochistu vznikla v januári roku 2011 v rámci cyklu Hyde Park v spolupráci s Divadlom Letí.


25. 11. 2011

Jeffrey Hatcher - PICASSO

19.00 hod. Javisko | Ansámbl s. r. o. (Česká republika) | 1 hodina 40 minút bez prestávky

 

Účinkujú Vilma Cibulková, Milan Kňažko

Obnovená premiéra 5. 10. 2011 v Divadle Horní Počernice

Preklad: Alexander Jerie
Výprava
: Alena Schäferová
Zvuk a svetla
: Miroslav Etzler, Josef Slezák
Obrazy
: Taras Plisc, Vilma Cibulková
Použitá hudba
: piesne Edith Piaf - Gold Hits From a Ondreja Adámka – Polychoralum
Réžia
: Jiří Svoboda

Vilma Cibulková získala Cenu Thálie za rok 2006 za výnimočný herecký výkon v postave Slečny Fischerovej a Milana Kňažka nominovali na Cenu Thálie za rok 2006 za výborný herecký výkon v postave Pabla Picassa.

Zo strhujúcej divadelnej hry Picasso robia výnimočný skvost predovšetkym herecké výkony oboch predstaviteľov - Milana Kňažka v úlohe Pabla Picassa a Vilmy Cibulková v úlohe Slečny Fischerovej.

Október roku 1941, okupované Francúzsko.

Maliara Pabla Picassa (Milan Kňažko) vypočúva pár dní pred oslavou svojich 60. narodenín úradníčka gestapa slečna Fischerová (Vilma Cibulková.) Začína sa boj o záchranu troch obrazov, ktoré chce gestapo zničiť ako zvrhlé umenie. V napínavom súboji sa hrá o ľudskú slobodu a dôstojnosť...

 

Partneri festivalu:

 

Partneri Festival-u Astorka 2011

 

Píšu o festivale: